Dzień Praw Zwierząt

22 maja obchodzimy ogólnopolskie święto – Dzień Praw Zwierząt. Data obchodów jest nieprzypadkowa – w tym dniu, w 1997 roku, Sejm uchwalił pierwszą ustawę o ochronie praw zwierząt, jako istot żyjących i mających uczucia, cierpiących, gdy zadaje się im ból i kochających swoich opiekunów miłością bezwarunkową.  W Maxi Zoo troska o zwierzęta  jest od początku istnienia wpisana w filozofię firmy.

Wiele zwierząt w Polsce jest wciąż traktowanych w sposób niehumanitarny. Dlatego tak ważne jest edukowanie społeczeństwa, gdyż część ludzi w dalszym ciągu nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, że zwierzęta to istoty myślące, odczuwające ból i mające swoje indywidualne potrzeby. Każdemu zwierzęciu należy zapewnić nie tylko dostęp do wody i pożywienia, ale również odpowiednią dawkę ruchu i bezpieczne schronienie. Cieszy jednak fakt, że coraz częściej traktujemy je jak członków rodziny – dbamy o ich dobrostan, rozwijamy umiejętności, tak planujemy nasze aktywności, by mogły być ich częścią. Nie zapominajmy też o zwierzętach dziko żyjących – im także należy się szacunek i dbanie o przestrzeganie ich praw.

Zwierzęta – nasi przyjaciele

Dzień Praw Zwierząt to doskonała okazja, by przyciągnąć uwagę do tej kwestii. Warto w tym dniu podjąć działania na rzecz naszych braci mniejszych: podpisać wybraną petycję dotyczącą ochrony zwierząt, włączyć się w akcje charytatywne lub też samodzielnie zorganizować działania mające na celu niesienie pomocy zwierzętom w potrzebie, czy też wesprzeć jedną z wielu fundacji, które starają się poprawić życie zwierząt. Jeśli nie możemy – z różnych względów – opiekować się zwierzęciem w domu, możemy zdecydować się na wolontariat w schronisku. Na przykład regularne spacery nie tylko pomogą socjalizować psa, ale też pozytywnie wpłyną na naszą kondycję fizyczną. Warto jednak pamiętać, że takie działania powinny być długofalowe. Dzień Praw Zwierząt może być początkiem, ale w ciągu jednego dnia nie zdziałamy zbyt wiele – choć pierwszy krok jest też ważny, od czegoś przecież musimy zacząć. Jeśli przykładowo zdecydujemy się na zorganizowanie w pracy zbiórki dla najbliższego schroniska, to dobrze byłoby ustalić, co jest potrzebne i kiedy, a następnie wypracować kalendarz działań na cały rok. Nie zapominajmy również o dzikich zwierzętach – karmniki dla ptaków, poidełka, budki lęgowe czy nawet trawnik z wysianymi roślinami miododajnymi będą pozytywnie wpływać nie tylko na nasze otoczenie ale przede wszystkim na dziko żyjące zwierzęta. Działania wspierające prawa zwierząt to też ograniczenie ilości zjadanego mięsa, czy wybieranie podczas zakupów kosmetyków nietestowanych na zwierzętach.

Szczęśliwsze zwierzęta to szczęśliwsi ludzie!

To hasło przyświeca Maxi Zoo od początku istnienia tej marki na rynku. Firma jest liderem na rynku sklepów z produktami dla zwierząt i od 10 lat robi wszystko, by relacje między zwierzętami i ludźmi stały się prostsze i lepsze. Dzięki doradcom klienta, którzy mają ogromną wiedzę na temat zwierząt i ich dobrostanu, Maxi Zoo jest doskonałym miejscem dla wszystkich miłośników zwierząt domowych. W sklepach Maxi Zoo nie sprzedaje się zwierząt – firma uważa, że choć powierzchnia jej sklepów jest największa wśród sklepów dla zwierząt w Polsce, to jednak jest niewystraczająca, aby móc zwierzętom zapewnić warunki odpowiednie do ich gatunku, które byłyby zbliżone do warunków panujących w naturze. Za to do sklepów Maxi Zoo zawsze można przyjść na zakupy ze swoim podopiecznym, co szczególnie ułatwia wybór różnego rodzaju akcesoriów takich jak ubranka, obroże, szelki czy legowiska.

Od 10 lat, czyli od momentu powstania Maxi Zoo w Polsce, firma również mocno angażuje się w różnego rodzaju działania pomocowe, których celem jest poprawa dobrostanu zwierząt.

W 2021 roku Maxi Zoo przekazało łącznie 1 milion złotych wsparcia, w tym produktowe o wartości ponad 660 tysięcy złotych dla 35 różnych organizacji prozwierzęcych w całej Polsce oraz w grudniu na rzecz Fundacji Viva! o wartości 240 000 zł. W każdym sklepie znajdują się pojemniki na dary i każdy sklep współpracuje przynajmniej z jedną organizacją pomocową, tak więc każde otwarcie nowego sklepu poszerza liczbę wspieranych fundacji czy schronisk (pełna lista organizacji, którym pomaga Maxi Zoo znajduje się tutaj: www.maxizoo.pl/wspolnie-dla-zwierzat/).  Maxi Zoo prowadzi również od siedmiu lat akcję „Przyjaźń Łączy – Wspólnie dla Zwierząt” – w jej ramach firma przekazała w zeszłym roku 120 000 złotych dla psów ratowniczych Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, a łącznie przez ostatnie pięć lat aż 541 000 złotych trafiło do czworonożnych bohaterów.

Obecnie, od wybuchu wojny w Ukrainie, Maxi Zoo skupia się również na pomocy zwierzętom, które są ewakuowane do Polski oraz tym, które z różnych względów musiały tam pozostać. Firma nawiązała długofalową współpracę z Fundacją Viva!, w ramach której przekazała wiele niezbędnych rzeczy dla zwierząt, takich jak:

  • 33 palety z 300 transporterami,
  • 2 400 sztuk czipów,
  • 66 palet z karmą suchą dla psów (to aż 21 120 kg karmy, w 2 112 opakowaniach o pojemności 10 kg),
  • 3 palety środków przeciw pchłom i kleszczom (w tym 2 000 preparatów spot-on dla psów, 2 000 preparatów spot-on dla kotów, 500 preparatów w sprayu),
  • 12 700 sztuk akcesoriów takich jak: smycze, obroże, ubranka czy maty do leżenia.

Zwierzęta mają uczucia, myślą i pamiętają – powinniśmy je traktować z szacunkiem i zrozumieniem. W pełni zasługują na prawa, które je chronią, i dobre traktowanie – pamiętajmy o tym nie tylko w Dniu Praw Zwierząt, ale na co dzień, zawsze.

Źródło: Newseria.pl

Dzień Praw Zwierząt
Źródło: Newseria.pl